Dostępne Piaseczno

#dostępne_Piaseczno

KOMUNIKACJA ZGRANA Z MIEJSKIM EKOSYSTEMEM

Warunkiem poprawy komunikacji w Piasecznie i dojazdu do Warszawy jest nie tylko modernizacja dróg, ale również konsekwentna rozbudowa systemu transportu publicznego. Celowo mówimy o systemie, ponieważ równolegle do zwiększenia połączeń autobusowych czy kolejowych ważna jest systematyczna współpraca metropolitalna nad systemem biletowym oraz skuteczne rozmowy z PKP na temat pozyskania gruntów, na których powstaną centra przesiadkowe. 

WIĘCEJ LINII AUTOBUSOWYCH

W 2010 roku funkcjonowały 3 linie „L”. Teraz działa 12 linii „L” oraz 2 linie „P”, przy jednoczesnym zwiększeniu częstotliwości połączeń „czerwonych” siedemsetek. Zaangażowanie miasta w tej dziedzinie widać wyraźnie w poziomie dofinansowania transportu. W 2010 roku gmina przeznaczała na ten cel 4 mln zł, w 2018 roku jest to już 11,5 mln zł. A to nie jedyne wydatki jakie gmina przeznacza na zadania związane z transportem publicznym.

WYREMONTOWANY DWORZEC, TERAZ KOLEJ NA JEGO OTOCZENIE

Po remoncie budynek dworca przestał straszyć, a stał się wizytówką Piaseczna. Teraz z niecierpliwością oczekujemy zakończenia prac remontowych wzdłuż torów, co pozwoli uporządkować jego otoczenie. Remonty linii kolejowych prowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe są przede wszystkim warunkiem uruchomienia połączeń SKM, do których, już teraz, na nasze wnioski przygotowuje się Warszawa. Ponadto zakończenie tych prac jest warunkiem pozyskania od PKP gruntu na rozbudowę centrów przesiadkowych o parkingi z prawdziwego zdarzenia. Gmina przygotowała już koncepcje budowy parkingu wielopoziomowego przy ul. Dworcowej i w oczekiwaniu na uregulowanie spraw gruntów, które stanowią własność PKP, przygotowuje na razie dodatkowe tymczasowe miejsca postojowe.

ROWER MIEJSKI

Wiosną uruchomiono pierwsze trzy stacje wypożyczania rowerów miejskich. Jednoślad można wypożyczyć przy dworcu PKP w Piasecznie, w centrum miasta (pomiędzy Sądem Rejonowym a skwerem Kisiela) oraz przy ul. Cyraneczki róg ul. Julianowskiej w Józefosławiu.  Z 15-stanowiskowej wypożyczalni można korzystać przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, w sezonie wiosna-jesień. Piaseczyński Rower Miejski jest kompatybilny z systemami, które funkcjonują w Warszawie i Konstancinie. Niestety mimo zabezpieczonych przez gminę środków, przedłuża się realizacja projektu budowy dróg rowerowych. Do kolejnego przetargu na wspólny projekt gmin Piaseczno, Konstancin i Góra Kalwaria nie zgłosił się na razie żaden wykonawca.

BILETOWA REWOLUCJA: DARMOWE AUTOBUSY LINII „L” I TAŃSZY BILET METROPOLITALNY

Od marca dziesięć gminnych linii L jest darmowych dla posiadaczy Karty Mieszkańca, która uprawnia do darmowych przejazdów. Ale to nie wszystko. W najbliższym czasie zostaną podpisane porozumienia z ZTM w sprawie oferty Warszawa+.

CO DALEJ? 

Planuje się, że już jesienią 2018 mieszkańcy będą mogli kupować bilety okresowe w cenie zbliżonej do biletu w pierwszej strefie. To oznacza dodatkowe koszty jakie poniesie gmina, ale warto pamiętać, że chodzi nie tylko poprawę wygody pasażerów, ale także promocję transportu publicznego i walkę ze smogiem.

Poznaj moje pozostałe priorytety

którymi kieruję się w mojej pracy

Kliknij

Skontaktuj się ze mną

 

i przekaż mi Twoje sugestie kolejnych zmian

Kliknij