5

zieleń

zieleń

Piaseczno aktywnie działa na rzecz zwiększenia terenów zielonych, poprzez ochronę istniejących obszarów przyrodniczych i tworzenie nowych przestrzeni zielonych. Działania te mają na celu nie tylko poprawę estetyki miasta, ale również przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców, oferując im miejsca do wypoczynku i rekreacji.

ZIELEŃ MIEJSKA
Piaseczno aktywnie dba o zieleń miejską poprzez rewitalizację i tworzenie nowych przestrzeni zielonych. 

W ostatnich latach zrewitalizowano Park im. Książąt Mazowieckich oraz skwer Kisiela, gdzie posadzono 24 duże drzewa. W ostatnim czasie zazielenił się również plac Piłsudskiego, gdzie pojawiło się 28 nowych drzew. Ponadto wybudowano Park Zachodni przy Alei Róż oraz zieleniec na rogu ulic Młynarskiej i Warszawskiej, zajmujący powierzchnię 8000 m2. Nowe przestrzenie zielone zyskują też inne miejscowości na terenie gminy. Działania te mają na celu nie tylko zwiększenie estetyki i funkcjonalności miejskich terenów zielonych, ale również poprawę jakości życia mieszkańców poprzez tworzenie przestrzeni do wypoczynku i rekreacji.
LASY CHOJNOWSKIE
Lasy Chojnowskie, leżące w sercu Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, są kluczowym elementem ekologicznym i rekreacyjnym dla gminy Piaseczno i jej mieszkańców. Należą do tzw. Zielonego Pierścienia Warszawy, pełnią nie tylko funkcję ochronną dla lokalnych ekosystemów, ale także zaspokajają potrzeby społeczne mieszkańców związane z wypoczynkiem, turystyką pieszą i rowerową oraz ochroną zdrowia. Zimne Doły i rowerowy single-track w pobliżu Zalesia Górnego to przykłady infrastruktury rekreacyjnej, z której korzystają nasi mieszkańcy. Lasy Chojnowskie, leżące w sercu Chojnowskiego Parku Krajobrazowego są kluczowym elementem ekologicznym i rekreacyjnym dla gminy Piaseczno. Gmina Piaseczno podejmuje starania, aby Lasy Chojnowskie objąć większą ochroną.
RZEKA JEZIORKA
Rzeka wraz z całą jej doliną jest największym korytarzem ekologicznym w gminie. Jej ogromnym atutem jest fakt, że na całym swoim biegu na terenie gminy nie została ona uregulowana i na wielu odcinkach jest wciąż dzika i niedostępna. W 2023 r. zleciliśmy inwentaryzację przyrodniczą, aby dowiedzieć się więcej o występujących tam gatunkach roślin i zwierząt. Wyniki inwentaryzacji pozwolą nam na opracowanie odpowiedniej polityki ochrony rzeki, tak aby zapewnić jej maksymalną ochronę, a jednocześnie udostępnić ją mieszkańcom w sposób zrównoważony, bez uszczerbku dla funkcjonowania ekosystemu. Jeziorka będzie miała swoje szczególne miejsce w tworzonej właśnie strategii rozwoju gminy.
POMNIKI PRZYRODY
Gmina Piaseczno aktywnie chroni pomniki przyrody na swoim terenie, w tym 154 drzewa i dwa głazy narzutowe. Blisko połowa pomnikowych drzew znajduje się w Zalesiu Dolnym. Prace inwestycje przy drzewach staramy się wykonywać z zachowaniem najwyższej staranności by istniejącym drzewom nie szkodzić. Wypracowaliśmy standardy ochrony drzew w procesie inwestycyjnym.
Zdjęcia, wizualizacje i mapy pochodzą z Archiwum Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno lub umieszczone są za zgodą autorów.

Foto: archiwum własne i arch.umig Piaseczno | Materiał sfinansowany przez  KKW KOALICJA OBYWATELSKA
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Daniel Putkiewicz | Polityka plików cookies | Polityka prywatności  | Projekt i realizacja Media Majk