4
BEZPIECZEŃSTWO
BEZPIECZEŃSTWO
Bezpieczeństwo stanowi fundamentalny element codziennego życia mieszkańców. Niezależnie czy mówimy o bezpieczeństwie na drogach, bezpieczeństwie w przestrzeni publicznej, czy o ochronie życia i mienia, każdy z nas uzna, że to podstawa dobrze funkcjonującej gminy. Bezpieczeństwo na ulicach wymaga działań prewencyjnych, reaktywnych służb porządkowych oraz rozwijania infrastruktury technicznej, takiej jak oświetlenie ulic i monitoring miejski, a często kosztownej modernizacji pasów drogowych. Wymaga jednak również współpracy społeczności lokalnej. Wzmacnianie więzi społecznych, budowanie zaufania i aktywna partycypacja społeczna stanowią fundamenty skutecznych działań na rzecz naszego bezpieczeństwa.
BEZPIECZEŃSTWO PRZY SZKOŁACH
Ogromnie ważne jest dla nas bezpieczeństwo przy szkołach. Dziecko to dość impulsywny uczestnik ruchu. Ograniczenie prędkości, wyznaczenie stref bezpieczeństwa i regularne patrole policji i straży miejskiej są kluczowe dla ochrony najmłodszych uczestników ruchu. Przy 8 szkołach podstawowych w naszej gminie poprawiliśmy układ drogowy, stworzyliśmy strefy Kiss&Ride oraz wynieśliśmy skrzyżowania i przejścia dla pieszych, które również doświetliliśmy.
Pozostała jedynie szkoła w Gołkowie, przy której prace projektowe już się rozpoczęły, a zmiany powinny nastąpić przed rozpoczęciem roku szkolnego w 2024 r. Dodatkowo wykonaliśmy audyty bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych w okolicach 3 szkół i jesteśmy w trakcie realizacji zaleceń wynikających z audytu. Kluczowa jest również edukacja dzieci w zakresie bezpieczeństwa. Dlatego co roku w szkołach organizujemy zajęcia edukacyjne poświęcone bezpiecznemu poruszaniu się po drogach, jak również innym aspektom bezpieczeństwa osobistego.
Układ drogowy może podwyższać bezpieczeństwo lub generować wypadki. Konieczność poprawy organizacji ruchu dostrzegliśmy w wielu punktach naszej gminy. Aby działać systematycznie podzieliliśmy gminę na 9 obszarów i na początek przeanalizowaliśmy oznakowanie poziome i pionowe w 4 z nich. Sukcesywnie wprowadzamy nową bezpieczną organizację ruchu zgodnie z opracowaną dokumentacją. Konsekwentnie zamierzamy kontynuować te prace.
W ramach powyższych działań eliminujemy niepotrzebne znaki drogowe i systematyzujemy oznakowanie, wprowadzamy strefy TEMPO 30, wynosimy skrzyżowania i instalujemy progi zwalniające na naszych ulicach. Wszystko po to, by ograniczyć prędkość pojazdów, która jest główną przyczyną wypadków drogowych. W sumie w ciągu 5 lat na poprawę bezpieczeństwa, łącznie z budową oświetlenia na ulicach, wydaliśmy ponad 11 mln zł. To zadanie pozostaje naszym priorytetem na kolejne lata.
OŚWIETLENIE ULIC
Nasi mieszkańcy wiążą swoje poczucie bezpieczeństwa z oświetleniem ulic, przy których mieszkają. Dlatego co roku przeznaczamy znaczne środki na uzupełnienie i budowę nowych latarni ulicznych. W ciągu ostatnich 5 lat wydaliśmy na ten cel ponad 4 mln zł. Dodatkowo doświetliliśmy 33 przejścia dla pieszych a w tym roku doświetlimy kolejnych 18 przejść dla pieszych.
ZARZĄDZANIE KRYZYSOWE
Ochrona mienia w sytuacjach kryzysowych to kolejny obszar działań, którym nadajemy wysoki priorytet. Wspieramy organizacyjnie, techniczne i finansowo jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, których mamy w naszej gminie 8. W ostatnich latach wyposażyliśmy wszystkie OSP w nowe samochody, sprzęt, ubiór, finansowaliśmy również szkolenia. Nasi druhowie pomagają ludziom podczas pożaru, powodzi czy wichury. Niestety takich sytuacji, wynikających ze zmian naszego klimatu, jest coraz więcej. Tym bardziej skuteczne zarządzanie kryzysowe staje się jednym z głównych priorytetów w zarządzaniu gminą. Będziemy kontynuować wsparcie dla Ochotniczych Straży Pożarnych i wzmacniać organizacyjnie i techniczne gminne struktury zarządzania kryzysowego.
CENTRUM DYSPOZYTORSKIE
Zorganizowaliśmy nowoczesne stanowisko dyspozytorskie, przy którym przez 24 godziny na dobę dyżuruje pracownik Straży Miejskiej w Piasecznie. Każde zgłoszenie telefoniczne czy z aplikacji mobilnej jest weryfikowane przez dyspozytora i trafia do odpowiedniej jednostki – straży miejskiej, właściwego wydziału urzędu miasta lub innych jednostek, odpowiedzialnych za rozwiązanie danego problemu. Pracę dyspozytora wspiera centrum monitoringu miejskiego, do którego podłączonych jest ponad 100 kamer Sprawna obsługa zgłoszeń jest kluczowa – zarówno łatwość zgłoszenia problemu przez mieszkańca, jak i szybkość ich obsługi. Nasi mieszkańcy są bardzo aktywni i zgłaszają rocznie ok.15 tysięcy spraw związanych zarówno z bezpieczeństwem, jak i infrastrukturą techniczną. Około 70% zgłoszeń trafia do dyspozytora z aplikacji mobilnej MOBILE ALERT. Co ciekawe najczęściej mieszkańcy zgłaszają problemy związane z parkowaniem samochodów w niedozwolonych miejscach.
Obecność patroli policji i straży miejskiej na ulicach skutecznie zwiększa bezpieczeństwo. Wspieramy Policję przekazując z budżetu gminy środki na zakup nowych pojazdów, a także finansujemy dodatkowe patrole policji. Podejmujemy wspólne działania prewencyjne i edukacyjne – przykładami takich działań są miasteczka rowerowe, warsztaty edukacyjne w szkołach czy spotkania z seniorami. Wspólnie analizujemy i wskazujemy miejsca niebezpieczne, wymagające interwencji lub kontroli drogowych przez policjantów.
Foto: archiwum własne i arch.umig Piaseczno | Materiał sfinansowany przez KKW KOALICJA OBYWATELSKA
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Daniel Putkiewicz | Polityka plików cookies | Polityka prywatności | Projekt i realizacja Media Majk